Dekalog wychowania

Dzieci nie są głupsze od dorosłych, mają tylko mniej doświadczenia.

Dekalog Wychowania

CHWAL!Zauważaj to, co się udało.

WYZNACZAJ GRANICE!Normy i zasady dają poczucie bezpieczeństwa, są kierunkowskazem.

WYJAŚNIAJ!Gdy idziesz z dzieckiem w nowe dla niego miejsce, wyjaśnij mu wszystko, co będzie się tam działo, nieważne czy to lekarz, sklep, plac zabaw.

DAJ CZAS!Prezenty i buziak na dobranoc to za mało. Czas spędzany wspólnie z dzieckiem może być przyjemny. Można poczytać, grać w zabawy z dzieciństwa, obejrzeć razem film, porozmawiać.

SZANUJ!Ośmieszanie to metoda poniżająca dziecko.

WSPÓŁPRACUJ!Wychowując pamiętaj, że nie jesteś sam. Obok jest partner, szkoła, świetlica, koledzy, inni ludzie.

WYLUZUJ!Gdy zrzędzisz, narzekasz – zadaj sobie pytanie: Czego to nauczy moje dziecko?

BĄDŹ BLISKO!Bliskość to przytulanie, trzymanie za rękę, robienie różnych rzeczy razem (kanapki, pakowanie plecaka, robienie zakupów, granie itp.)

USAMODZIELNIAJ!Czego nauczysz dziecko powtarzając: „uważaj”? Samodzielności, czy obawy?

ZACZNIJ OD TERAZ!Wychowanie, tak jak miłość zaczyna się od pierwszego spotkania, czyli od urodzenia dziecka. Jeśli chcesz coś zmienić, każdy moment jest dobry.

Nie czekaj!