Program eTwinning - Europejska współpraca szkół

eTwinning to łączenie i współpraca bliźniaczych szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych i promowanie szkolenia nauczycieli. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej,
który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę.

Kto może wziąć udział w Programie eTwinning?

Nauczyciele wszystkich przedmiotów, uczniowie wraz z opiekunem, dyrektorzy szkół, bibliotekarze i inni pracownicy szkoły;
Przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne (przedział wiekowy uczniów 3-19 lat).

Z kim można współpracować?

Polskie szkoły mogą współpracować ze szkołami krajów Unii Europejskiej czyli Austrią, Belgią, Bułgarią, Cyprem, Czechami, Danią, Estonią, Finlandią, Francją, Grecją, Hiszpanią, Holandią, Irlandią, Litwą, Luksemburgiem, Łotwą, Maltą, Niemcami, Portugalią, Rumunią, Słowacją, Słowenią, Szwecją, Węgrami, Włochami, Wielką Brytanią, a także dodatkowo z Islandią, Norwegią, Turcją, Republiką Chorwacji, Republiką Macedonii i Szwajcarią.

Przykładowe formy projektów

Krótki tygodniowy lub miesięczny projekt może skupić się na konkretnym temacie z programu nauczania;
Projekt trzymiesięczny, podczas którego uczniowie nauczą się np. tworzyć podstawową stronę internetową i przedstawiać informacje w języku obcym;
Projekt całoroczny dotyczący np. historii Europy, matematyki, sztuki, który stanowi część programu nauczania;
Projekt wieloletni, który zakłada współpracę z jednym lub większą ilością partnerów.

Trzy najważniejsze cechy projektów eTwinning:

• Wykorzystywanie komputera, Internetu, oprogramowania, aparatu cyfrowego, kamery czyli narzędzi akceptowanych przez uczniów i wzbudzających ich entuzjazm;
  • Języki obce są konieczne do bezpośredniej komunikacji ze szkołą partnerską, a natychmiastowe korzystanie z wiadomości lekcyjnych wywołuje radość uczniów i zwiększa ich motywację do nauki;
  • Temat projektu związany z podstawami programowymi wszystkich przedmiotów nauczanych w szkole i nauka przez zabawę, różnorodne formy aktywności i działania projektowe.

Portal Programu eTwinning - połącz

E-TWINNING W NASZEJ SZKOLE

Od października 2011 roku nasza szkoła rozpoczęła udział w programie eTwinning.
Szkołami partnerskimi naszej szkołyą szkoły z Hiszpanii (Toledo), Turcji (Usak) i Portugalii (Espinho).
Możliwe, iż z biegiem czasu dołączą do nas jeszcze inne europejskie szkoły.

TYTUŁ NASZEGO PROJEKTU TO: 'MY FAVOURITES'-tłumaczeniuna język polski:" Moje ulubione rzeczy, moje zainteresowania".

W ramach projektu zrealizowane zostały zadania:

Zadanie 1: Przedstaw siebie, podaj swoje imię, wiek, państwo i miasto gdzie mieszkasz, opisz swój wygląd.
Zadanie 2: Listy dotyczące tradycji związanych ze swiętami Bożego Narodzenia w twoim kraju.

Temat naszego projektu brzmi: Tell me about your favourites - opowiedz mi o swoich zainteresowaniach, ulubionych rzeczach.
Uczniowie klas 4-6 korzystają z naszej wspólnej przestrzeni projektu - TWINSPACE. Na tej stronie nauczyciele administratorzy zamieszczają listy i prezentacje uczniów, tam też uczniowie mogą kontaktować się z uczniami z naszych szkół partnerskich.

Do tej pory zrealizowano dwa tematy:
A) Przedstaw siebie, opisz swój wygląd, opisz swoje miasto
B) Tradycje bożonarodzeniowe

Zapraszamy wszystkich uczniów do współpracy.